Inštalácia

Ako je možné stiahnuť R?

Oficiálna stránka projektu je http://www.r-project.org/. Na tejto stránke sa nachádza odkaz na stiahnutie najnovšej verzie programu. Vzhľadom k tomu, že program R CRAN podporuje všetky platformy ( Windows, Unix, MacOS ),  je dôležité pri výbere odkazu na stiahnutie vybrať správnu platformu.

Ako nainštalovať R vo Windowse?

Otvorte si nasledovnú CRAN stránku. Tam si stiahnite najnovšiu verziu pre Windows a nainštalujte. Po inštalácii by ste mali zvoliť pracovný adresár pre R. Budete mať zástupcu Rgui.exe na ploche a / alebo niekde v ponuke Štart a možno aj v paneli Rýchle spustenie časti hlavného panelu.

Ako odinštalovať R?

Môžete to urobiť pomocou ponuky Štart alebo pomocou ‘Pridať alebo odstrániť programy’ alebo ‘programy a funkcie’ v Ovládacích paneloch. Ak sa to nezobrazí tam, spustite unins000.exe v najvyššej úrovni inštalačného adresára. (Tam by mala byť samostatná položka odinštalovať R pre každú nainštalovanú verziu R. Na novších verziách systému Windows môžete byť požiadaní o potvrdenie, že chcete spustiť program z neznámeho alebo neidentifikovaného vydavateľa.)

R-Studio

Chceli by sme upozorniť aj na užívateľsky príjemnejšie vývojové prostredie RStudio, ktoré je integrované pre R. Viac informácií ako screenshoty, forum o tomto Open Source projekte si môžte nájsť na ich domovskej stránke , a v sekcii “DOWNLOAD” si môžte zadarmo stiahnuť inštalačku pre všetky operačné systémy. Odporúčame ho stiahnuť, pretože sa v ňom oveľa lepšie orientuje a aj niektoré screenshoty v našom manuáli sú robené práve z neho.

Comments are closed.